Havlíčkův Brod

Vítejte na novém webu mísnosti

Statistika

Památky

Památky

Havlíčkův Brod vlastní řadu kulturních památek. K nejznámějším z nich patří:


- kostel Nanebevzetí Panny Marie

Situován na severovýchodním nároží náměstí. Jeho počátky spadají do 2. poloviny 13. století. Kolem roku 1380 zahájena přestavby, jež však nebyla dokončena, a kostel byl poničen v roce 1422 při dobytí Brodu husitskými vojsky. V první polovině 17. století byl barokně přestavěn. Z původního kostela se zachovala věž, jejíž zvon Vilém ulitý ve 30. létech 14 století patří k nejstarším zvonům v Čechách.

- kostel svaté Kateřiny

Situován u mostu na dolní předměstí. Kostel z počátku 14. století, původně fungující při městském špitále. Připomíná se v roce 1319.

- kostel sv. Trojice

Stavba z 18. století situovaná severovýchodně od náměstí.

- kostel sv. Vojtěcha

Pozdně gotický kostel z konce 16. století s původními restaurovanými obrazy v interiéru

- morový sloup

Barokní sousoší z roku 1715 se sochami sv. Václava, sv. Ondřeje, patrona města sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého představuje dominantu Havlíčkova náměstí. Jižně od sloupu se nachází barokní kašna se sochou Tritona, vytvořená kolem roku 1740 pravděpodobně jihlavským sochařem J. V. Prchalem

- budova staré radnice

Nachází se na malebném havlíčkobrodském náměstí. Svoji současnou podobu získala po požáru v roce 1662. Turistickou atrakcí je kostra zrádce Hnáta ve výklenku jejího renesančního štítu. V roce 1472 prý jihlavští měšťané, kteří se chystali Brod napadnout podplatili městského hlásného, aby je vpustil do města. Zrada však byla prozrazena a brodští shodili zrádce do městského příkopu a ukamenovali. Hnátova kostra stojí podnes v radničním výklenku, odměřuje čas a drží kosu s nápisem " Qua hora nescis".

- Malinův dům

Pozdně gotická stavba upravená v renesančním stylu se pyšní klenbou v mázhausu a průčelím z roku 1730.

- Havlíčkův dům

Nachází se na horní části Havlíčkova náměstí, v jeho severním rohu. Připomíná život a dílo význačného českého novináře , spisovatele a politika Karla Havlíčka Borovského (1821- 1856). Havlíčkův dům, původně zvaný Křečkovský je pozoruhodný prolínáním různých stavebních slohů. V nejstarší části domu se dochovala středověká komora s valenou klenbou a gotickým ostěním kolem oken. V domě se nyní nachází expozice upomínající na Karla Havlíčka a expozice sklářské výroby na Havlíčkobrodsku.

- Štáflův domek

Unikátní roubená stavba z 2. poloviny 16. století, představující svědectví o starobylé lidové dřevěné architektury.

- pomník Karla Havlíčka Borovského

Umístěn severovýchodně od náměstí v městském parku. Dílo sochaře Bohumila Kafky z roku 1924.

 

 
Doufám že se vám tady bude líbit