Havlíčkův Brod

Vítejte na novém webu mísnosti

Statistika

Něco o mněstu a okolí

 Současnost

Havlíčkův Brod je okresním městem a centrem regionu ležícím v srdci Českomoravské vysočiny. Okres Havlíčkův Brod se pak rozkládá na 1265 km2 a má 95 902 obyvatel a hustotu zalidnění 76 obyvatel na km2. Okres Havlíčkův Brod má tak nejnižší hustotu zalidnění v celém Východočeském kraji. Ve městech nad 10 000 obyvatel žije pouhých 25,6% a ve městech celkem asi 58% populace.

Nejvýznamnější města regionu jsou Havlíčkův Brod, Habry, Golčův Jeníkov, Chotěboř, Ledeč nad Sázavou, Světlá nad Sázavou a Přibyslav.

Počty obyvatel těchto měst zachycuje následující tabulka

Havlíčkův Brod

24 650

Chotěboř

9 990

Světlá nad Sázavou

7 220

Ledeč nad Sázavou

6 390

Přibyslav

4 016

Golčův Jeníkov

2690

Habry

1315


Z hospodářského hlediska jsou kromě Havlíčkova Brodu významné zvláště Chotěboř se svými strojírenskými závody, dále Ledeč nad Sázavou (strojírenství), Světlá nad Sázavou (sklářský průmysl), Přibyslav (potravinářský průmysl.

V okrese hraje důležitou roli zemědělství, hlavně pěstování brambor.

Město Havlíčkův Brod je významným průmyslovým, správním a kulturním centrem Vysočiny. Rozkládá se na ploše 6496 ha. Polistopadové změny zachovaly v řadě případů původní kontinuitu průmyslové produkce (podniky Pleas, Mlýn, Pekárny, Pivovar Rebel, Mlékárna), najdeme zde však i novější podniky (Motorpal, Plastimat, Rico, Zetor). Důležitým odvětvím vedle textilního, strojírenského a potravinářského průmyslu je též stavebnictví. (např. Pozemní stavitelství)


Město je významným centrem zdravotnictví a spádovou oblastí pro region. Komplex okresní nemocnice nabízí moderní a rozšířené zdravotní služby, ve městě působí řada soukromých lékařů.


Město je sídlem městských a regionálních úřadů. Kromě městského a okresního úřadu zde sídlí např. Okresní hygienická stanice, Okresní knihovna, Státní okresní archiv.


Ve městě se nachází řada muzeí. a galerií. Například Galerie výtvarného umění-Havlíčkův Brod, Hanusovský dům, Okresní vlastivědné muzeum - Havlíčkův Brod.


Město pěstuje živé zahraniční vztahy s nizozemským Brielle, s Brixenem v Itálii a se Spišskou Novou Vsí. Hostí i neobvyklé sportovní akce, např. Handball Help, organizované postiženými občany.


Havlíčkův Brod je i významným sportovním střediskem regionu: Sportovní areál Kotlina zahrnuje zimní stadion a krytý plavecký bazén s vodními atrakcemi, fitcentrem a saunou.

 

 
Doufám že se vám tady bude líbit